Alp Sarper, Dubai'den bildiriyor...

11. Uluslararası Dubai Film Festivali

Alp Sarper, 

BilgiDubai muhabiri.

1982 Londra doğumlu'dur. Royal Holloway, University of London işletme fakültesi mezunu olan Alp bir uluslararası nükleer tıp firması'nın GCC satış ve pazarlama müdürlüğü görevini yürütmektedir. Öğrencilik yılların'dan beri hobi olarak yaptığı muhabir/gazetecilik dalında BilgiDubai ailesine katılmıştır.

Twitter: @alpsarper

BilgiDubai 11. Uluslararası Dubai Film Festivalinde    09 ARALIK 2014

BilgiDubai.com bu yıl ilk kez 11. Uluslararası Dubai Film Festivali'ne (DIFF) akredite basın kuruluşu olarak katılıyor.

  

Bu yıl on birincisi düzenlenen festivale Arap dünyası'dan bir çok kısa ve uzun metrajlı film MUHR ödülleri için görücüye çıkıyor. Festival'de kısa metraj/belgesel MUHR kategorisin'de jüri üyeleri: Mohammed Rouda, Cherien Dabis ve Mohammed Hassan Ahmed olacak. MUHR uzun metraj'da Lee Daniels, Leonard Retel Helmrich, Malek Bensmaïl, Virginia Madsen ve Nadine Labaki. Jüri üyeleri hakkında detaylı bilgi için; https://dubaifilmfest.com/en/page/172/juries_2014.html

Sinema severler bu yıl festival filmlerini Madinat Arena, Madinat Theatre, Mall of the Emirates ve The Beach'de izleme fırsatı bulabilecekler. https://dubaifilmfest.com/en/page/13/venues.html

Festivalin ilk kırmızı halı galası 11 Aralık Perşembe Gecesi Russell Crowe'un yönetmen koltuğun'da olduğu  'The Water Diviner'. Film'de yakından tanıdığımız Yılmaz Erdoğan ve Cem Yılmaz'ın yanı sıra Russell Crowe başrolde. Birinci dünya savaşın'dan 3 yıl sonra 1919 senesinde Çanakkale'ye gelerek yıllardır haber alamadığı üç oğlu'nun izini süren Avustralyalı bir çiftçiyi canlandıran Crowe aynı zamanda ilk yönetmenlik denemesini yapıyor. Filmin Türkiye galası geçtiğimiz haftasonu İstanbul'da Russel Crowe, Cem Yılmaz ve Yılmaz Erdoğan'in katılımıyla yapılmıştı. DIFF basın bürosu tarafın'dan yapılan açıklamaya göre filmin yıldızları Cem Yılmaz ve Yılmaz Erdoğan'in Perşembe akşamı yapılacak galaya katılacakları açıklanmıştır. Gala gecesinde yıldızlar ile film izleme'nin bambaşka bir zevk olacağı kuşkusuz.

Gala keyfinde filmi izlemek isteyen okuyucularımızın www.dubaifilmfest.com sayfasını ziyaret ederek veya 043633456 numaralı telefonu arayarak 100 AED karşılığında bilet alabilirler. 

Festival hakkında bilgi edinebileceğiniz linkler.

http://dubaifilmfest.com/en/6065/all.html

Paket bilet seçenekleri

http://dubaifilmfest.com/en/page/36/tickets_packages.html

Festival etkinlikleri

http://dubaifilmfest.com/en/page/176/mydubai.html

Festivale ulaşım

https://dubaifilmfest.com/en/page/181/free_shuttle_bus_service.html

11. Dubai Uluslararası Film Festivali açılış galası.  10 ARALIK 2014

Çarşamba akşamı  on birinci uluslararası Dubai film festivali (DIFF) görkemli bir açılış töreni ile başladı. Arap sineması’nın  bir çok ünlü ismi ve seçkin davetlilerin katılımıyla Madinat Jumirah’da yapılan töreni BilgiDubai sizler için baştan sona izledi. DIFF yönetim kurulu başkanı Abdulhamid Juma sinema yıldızlarını teker teker  kırmızı halıda karşılıyarak resim çektirdi. Arap sinema sektörün’den festivale katılan bazı ünlü isimler şöyle; Hazem Ell Hamwi, Rashid Meshehwari, Tala Hadid, Hisham El Larsi, Hafaa Hussein, Mervat Amin, Samir Sabri, Ayten Amir, Amir Ramsees, Nadine Naous, Liwa’a Hijazi ve Asma Ghanem.   

Kırmızı halıdaki tanıdık isimler arasında, Russel Crowe’un yönettiği ‘The Water Divinier’ filminin başrol oyuncuların’dan Olga Kurylenko güzelliği ve alçak gönüllü hareketleriyle uzun süre alkışlandı. Bu yıl DIFF jüri başkanlığı görevini yürüten Monsters Ball, Precious ve The Butler filmleri ile 6 kez Oscar adayı olan Amerikalı ünlü yönetmen ve yapımcı Lee Daniels kırmızı halıya Hollywood havası verdi.  Tenis kortları’nın yetenekli ve bir o kadar’da güzel ismi Ana Ivanovic’de kırmızı halı’nın en çok ilgi gören isimlerin’dendi.  

Kırmızı halı sonrası üç bine yakın davetli Madinat Arena’daki  açılış töreni için yerlerini aldı. Açılış konuşması sonrasında festival filmlerinden oluşan kısa bir kolaj dev ekranda davetlilere gösterildi. 

Bayanlar da DIFF Yaşam Boyu Başarı Ödülü Hintli ünlü playback şarkıcısı Asha Bhosle’nin oldu, ödülü Sheikh Mansoor bin Mohammed bin Rashid Al Maktoum taktim etti. Körfez sineması’nın neredeyse hiç gelişmediği yıllarda bu ülkelerdeki sanat ve sinemaya verdiği manevi destek’den ötrü büyük alkış alan Asha Bhosle davetllerden gelen yoğun isteği geri çevirmedi ve en ünlü iki parçasını akapella olarak söyledi. Video için linki tıklayın. 

Erkekler’de Yaşam Boyu Başarı ödülü mısırlı ünlü oyuncu Nour El Sherif’in oldu. Arapça olarak yaptığı teşekkür konuşmasında başta Dubai olmak üzere BAE devletinin sanata verdiği değer ve önemin ne kadar gerekli olduğunun altını çizen El Sherif ödülünü Sheikh Mansoor bin Mohammed bin Rashid Al Maktoum’dan aldı. Video için linki tıklayın.

Açılış ve ödül töreni’nin ardından ‘The Theory of Everything’ festivalin ilk gala filmi olarak davetliler ile buluştu. Ünlü teorik fizik uzmanı Steven Hawking’in hayatını konu alan filmin başrol oyuncusu Eddie Redmayne festivalin açılışına bir video mesajı ile katıldı ve DIFF’e gelemediği için üzgün olduğunu belirtti.  Galanın sonunda The Theory of Everything büyük beğeni topladı.

Galayı takiben davetliler Medinat Jumeirah’nın büyülü atmosferi ve gerçek arap misafir perverliği eşliğinde Abdulhamid Juma’nın ev sahipliği yaptığı muhteşem bir yemek ziyafeti için yerlerini aldı. BilgiDubai saatler gece yarısını gösterirken Madinat Jumairah’dan ayrılırken etkinlik sabahın ilk ışıklarına kadar devam edeceğe benziyordu.

Perşembe günü BilgiDubai kırmızı halı’nın ardından Rusell Crowe’un yönettiği, Cem Yılmaz, Yılmaz Erdoğan ve Olga Kurylenko’nun başrollerini paylaştığı The Water Diviner film’nin galasına davetli olarak katılıyor olacak. Günün öne çıkan haberlerini siz okuyucularımıza iletmeye devam edeceğiz. 

 The Water Diviner açılış Galası   11 ARALIK 2014

11. Dubai Uluslararasi Film Festivali'nin ikinci günün'de The Water Diviner Galasında idik.  

11. Dubai Uluslararası Film Festivali'nin ikinci gününde The Water Diviner filminin galası için Madinat Arena girişin’deki press section’da yerimizi aldık. Yaklaşık 45 dakika sonra filmin yıldızları Cem Yılmaz ve Yılmaz Erdoğan kırmızı halı’nın başında belirdi’ler. Sükünet ile rol arkadaşları Olga Kurylenko’yu beklemeye başladılar. Kısa bir süre sonra filmin yıldızları, yazar kadrosu Andrew Knight ve Andrew Anastasios ile beraber kırmızı halıda yerlerini aldılar. Müthiş bir alkış ve patlayan flaşların önünde 5 dakika kadar biz basın mensuplarına poz verdiler.

               

The Water Diviner Russel Crowe’un ilk yönetmenlik deneyimi. Filmde ülkemizin yetiştirdiği en başarı’lı oyuncu ve komedyenler’den Yılmaz Erdoğan ve Cem Yılmazın yanı sıra adını Quantum of Solace filmi ile Bond kızı olarak duyuran ve Tom Cruise ile Oblivion filminde rol alan Olga Kurylenko başrollerde. Filmin yazarların’dan Andrew Knight ise gerçek bir Hollywood efsanesi.

Gala gecesine BilgiDubai’nin kurucusu Mehmet Can Eronat ile birlikte katıldık. Salondaki birçok Türk seyircinin alkışlarıyla sahneye çıkan kadro DIFF’e davetli olmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdiler. Gala’ya gelen misafirleri Arapça selamlayan Yılmaz Erdoğan bilhassa yerli seyirciler’den yoğun alkış aldı. Mikrofonu eline alan Cem Yılmaz ise İngilizce olarak ‘Thank you for the very nice hotel and the mini bar’ diyerek seyirciyi kahkahaya boğdu. Amerika’da Ryan Gosling ile yeni filmi’nin çekimlerine devam eden Russel Crowe gala’ya bir video mesajı ile katıldı. Mesajın’da Anzaklar için Çanakkale şavaşı'nın büyük tarihi önem taşıdığını belirten Crowe çocukluk yılların’dan beri böyle bir film çekmek istediğini söyledi. Türk oyunculara övgüler yağdıran  Crowe İstanbul ve Türkiye’nin güzelliklerin’den bahsetti ve Sultanahmet Camii’nin kendisini büyülediğini ekledi.

Çanakkale şavaşın’dan 4 yıl sonra Avustralya Outback’tan üç ay süren bir seyahat sonrası kendini 1919 İstanbulun’da bulan Crowe’un canlandırdığı çiftçi  Joshua Connor yıllardır haber alamadığı üç oğlu’nun izini sürmek üzere gelibolu’nun yoluna tutar. Burda Connor’un hikayesi oğulları ile zıt cephelerde savaşan Yılmaz Erdoğan’ın canlandırdığı Binbaşı Hasan ve Cem Yılmaz’ın hayat verdiği Cemal karakteri ile kesişir. Vatan, düşman işgali altındadır, memleketi bölmeye çalışan itilaf devletleri ve Anadolu’yu işgal etmiş Yunan ordusuna rağmen oğullarını aramaya devam eden Connor sonunda umduğunu.....

 Aksiyon, tarih, aşk ve Cem Yılmaz’ın seslendirdiği güzel türküyü içeren bu başarılı yapıt 26 Aralık’tan itibaren Dubai’de de vizyona giriyor.

 Keyifli seyirler.

Alp Sarper, Dubai 2014.