F1H2o Dubai Grand Prix 2016

UIM F1H20 Dubai Grand Prix

Bu yıl Dubai International Boat Show ile aynı anda yapılan F1H2o yarşları 4 Mart Cuma günü saatler 15:30 gösterdiğinde Mina Seyahi de start aldı. İki dünya şampiyonluğu bulunan Fransız pilot Philippe Chiappe jet hızıyla yaptığı çıkış ile 48. tura kadar yarışıta liderliği korudu ve bu yıl ilk defa Dubai’de yapılan Grand Prix de podyuma 1 numaralı pilot olarak çıkmayı başardı. Yarış başladıktan 10 dk sonra promenada kendi kullandığı 'Dubai 9' plakalı beyaz Porsche Cayenne ile gelen Birleşik Arap Emirlikleri Cumhurbaşkanı yardımcısı, Başbakan ve Dubai Emiri Sheikh Mohammed bin Rashid Al Maktoum çevredekilere el salladıktan sonra açıkta kendisini bekleyen mega yatına geçerek yarışı izledi. 

  

 

CTIC F1 China Team pilotu baştan sona lider götürdüğü yarışın tamamında Team Abu Dhabi pilotu Alex Carella tarafın dan yakın markaja aldı, Carella tüm çabalarına rağmen Chiappe yi geçmeyi başaramadı. Yarış sonrası konuşan Chiappe ‘Sezona bu şekilde başlamak ve ilk yarışı kazanmak çok güzel bir duygu’ diyen Fransız pilot genç takım arkadaşı  “Leo” Xiong’in yarışı 5. sırada bitirmesinden duyduğu mutluluğu dile getirdi.

 

Dubai'nin şampiyonu Philippe Chiappe kendi evinde yapılacak Evian Grand Prix öncesi 20 puanı garanti ederek avantajlı duruma geçmiş oldu. Baştan sona Fransız pilotu gölgesi gibi takip eden Team Abu Dhabi pilotu Alex Carella tüm çabalarına ragmen Philippe’ye istediği kadar yaklaşamadığını belirtti. Sözlerine devam eden Alex ‘Evian’da ek bir şeyler bulup zaferi kazanmayı umuyorum’ dedi. Team Abu Dhabi’nin 2. pilotu Thani Al Qamzi ise 7. turda yarışı bırakmak zorunda kaldı.  

 Müsabakaya 5. Sırada başlayam Dubai Victory Team pilotu Shaun Torrente podyumda yerini garantilemek için çok çaba sarf etti. Yarışın sonlarına doğru İsveçli rakibini usta bir hamle ile geride bırakan Torrente Dubai ekibi adına 12 puanın sahibi oldu. İlk 4’ün aynı turda bitirdiği yarışta 5. gelen Çinli pilot Xiong bir tur sonra finishi gördü.  

 

Emirates Racing team Pilotu İtalyan Ivan Brigada 6, F1 Atlantic Team pilotu Portekizli Benavente 7. gelirken, Birleşik Arab Emirlik lerinde kariyerinin 36. startını alan veteran İtalyan pilot Francesco Cantando yarışı 8. Sırada bitirdi. Finlaydıyalı genç pilot Filip Roms BABA Racing Team adına yarışı 9. sırada tamamladı. 2 dünya şampiyonluğu bulunan usta pilot ve BABA Racing Team takım arkadası Sami Selio ise motor arızası nedeniyle ilk turu tamamlayama dan yarışı bırakmak zorunda kaldı. Yarışı 10. sırada bitiren Polonyalı Bartek Marszalek puan toplayabilen son pilot oldu. Team Sweden Pilotu Jesper Forss 27. turda yasadığı ve havada bir buçuk kere takla attığı kaza sonrasında ciddi yara almadan yarıştan çekilmek zorunda kaldı. 10. turda motoru ansızın duran ve yarışı podyumda bitirmeye kesin gözüyle bakılan EMIC pilotu Norveçli Marit Stromoy hayal kırılığına sebep oldu.

Start alan 18 F1 pilotundan 13'ü finish çizgisini görmeyi başardı. Bir sonraki yarış 15-17 Haziran tarihlerin de Fransa’nın Evian kasabasında.   

Alp Sarper, BilgiDubai 2016