Dubai'den Turkiye'ye para gondermek | Para transferi

Dubai' den Türkiye'ye para göndermek konusunda grup üyelerimizden aldığımız bilgiler:

1.  Biz yaklaşık 3 senedir Al Ensari Exchange kullanıyoruz.

En uygun fiyatlı olanı bu meblağ ne kadar olursa olsun yaklaşık 

40 yada 50 dirhem kadar masraf alıyorlar.

2.   Eğer HSBC de hesabınız var ise;

HSBC de normal, status ve premier diye 3 grup da hesap açılabiliyor, bu sizin maaşınıza ve genelde firmanızın anlaşmasına bağlı. Ve emin olmamakla birlikte sanırım bireysel olarak da aylık bir ücret ödeyerek yine status e geçebiliyorsunuz.

Eger HSBC Status hesabiniz varsa, yurtdisinda tek bir hesap numarasi belirleyip ucretsiz transfer yapabiliyorsunuz ancak her ay duzenli transfer yapmak zorundasiniz.

Bunun dışında Döviz Büroları da transfer yapıyorlar onlar da görüşebilirsiniz.

3. Para gondermenin bana göre en mantıklı ve en az baş ağrıtan şekli; Türkiye' de bir döviz hesabınız olsun, burada çalıştığınız banka (hemen hemen tüm bankaların bu hizmeti var) ile konuşun, sizden IBAN numarası falan isteyecekler. Böyle net bir hesap olunca o bankadan sürekli olarak istediğiniz zaman türkiyedeki hesabınıza para gönderebilirsiniz. HSBC'nin kendi müşterileri için hatta aylık bir defaya mahsus olmak üzere ücretsiz transfer etme hizmeti var.

Ya da exchange ofislerde bu işi yapıyorlar. Benim mesela bu ofislerden birinde hesabım var o şekilde, yıllar önce türkiyedeki döviz hesabımı kaydetmişlerdi, bir de hesap numarası verdiler, türkiyeye para göndermek istediğimde o hesap numarasını vermem yeterli oluyor, gerekli adres bilgileri onlarda mevcut, o şekilde rahatlıkla gönderiyorum. 

4. Ben her ay düzenli olarak Al Rostamania Money Transferden gönderiyorum. Güvenilir ve hemen hemen heryerde şubesi var. Mall of Emirates yada Ibn Battuta Mall da bulabilirsin. Teleks sistemi ile 2 yada 3 günde gidiyor. Gönderme masrafı 45 DH ve para Tr ye ulaştığındada 25 DH civarındada orada kesiliyor.

5. Türkiye'deki ve Dubai'deki Citibank'tan kendi adınıza iki adet USD hesabı açıyorsunuz. Türkiye'deki Citibank hesabına ait banka kartınızı, para göndereceğiniz kişiye veriyorsunuz. Her ay, Citibank Dubai hesabınızı kullanarak, online olarak "Global Fund Transfer" yapıyorsunuz. Sabit ücret 18 AED (5USD) karşılığında limitsiz para göndermek mumkun. Para Turkiye'deki hesaba aninda geciyor. Karsi taraf sizin kartinizi kullanarak herhangi bir Citibank ATM'sini kullanarak gönderdiğiniz parayı TL olarak alıyor (kurdan biraz kaybediyorlar ama 1000 USD gibi bir tutarda cok onemli bir kayıp olmuyor).

6. Şahsi tecrübelerime göre:

HSBC banka hesabınız varsa (hem burada hem de memlekette) para transferleri yaklaşık bir günde gerçekleşiyor. Ücret sanırım 25 dirham, uygulanan döviz kur fena değil.

Dövizcilerden 'UAE Exchange' tasviye edebilirim: dövizden yaşanan kayıp daha düşük olur, fakat Amerika'da kullandıkları muhabir bankadan dolayı gönderme ücreti biraz daha fazla. Herhangi bir bankaya gönderebilirsiniz, süresi ortalama 3 ile 4 gün arası olur.

* Bir zamanlar İngiltere'den Egebank'a göndermiş olduğum yüklü bir miktar para ortadan kaybolmuştu bir kere. Yaklaşık 5 hafta sonra paracıklarım Esbank'ta (!) çıktı - para ancak İngiltere'ye iade edildikten sonra tekrar (doğru adrese) havale edilebildi. Alıcının çok dikkatli yazılması ve verilen dekontun saklanmasını şiddetle tavsiye ederim.

7. Benim şimdiye kadar bulduğum en uygun olanı, Al Rostamani. Dubai mall ve Ibn battuta´da ofisleri var ve transfer ücreti 45aed.