Dubai Elektronik Fiyatları

Dubai'de elektronik eşya alınabilecek alışveriş merkezleri

Dubai için alışveriş cenneti demek haksızlık olmaz. Alışveriş tutkunlarının gitmeyi en çok istedikleri yerlerin başında geliyor hiç kuşkusuz. 

Dubai’de alışveriş konusuna başlamadan önce sizleri para birimi ile ilgili bilgilendirelim. 

Birleşik Arap Emirlikleri’nin para birimi DİRHEM’dir. (AED)(DHS) 

Alışverişlerinizi yaparken kredi kartınızı kullanabilirsiniz ancak çalıştığınız bankaya bağlı olarak faizler ve işlem ücretleri farklılık gösterir. Dolar veya Euro da alışverişlerde kullanılabilir ancak alışveriş yaptığınız mağazalar bu kurları düşük tutabilir, para kaybedersiniz. 

Bizim size tavsiyemiz alışveriş merkezlerinin içinde bulunan birçok döviz bürosunda paranızı DİRHEMe çevirip o şekilde kullanmanız. 

İlginizi çekebilecek diğer konu başlıkları

Kur bilgileri 

1 USD = 3,65 AED 

1 EUR = 4,5-5,0 AED ( EURO kuru sürekli değişiklik gistermektedir, ortalama 4,7 diyebiliriz) 

1 TL = 1,8-1,9 AED ( etiketlerde gördüğünüz fiyatları pratik olarak 2 ye bölerek tl karşılığını hesaplayabilirsiniz) 

Buranın en büyük özelliği Dubaide alışveriş yaparken hiçbir şekilde vergi ödenmiyor olması. Dünya’nın tüm ürünlerini ve markalarını Dubai’de bulmanız mümkün. Her bütçeye uygun alışveriş imkanları sağlayan merkezler bulunmaktadır. Dubai’deki alışveriş merkezleri hakkında bilgileri sayfamızda bulabilir, gelmeye karar verdiğinizde elinizde ne yapacağınızı bildiğiniz bir liste bulundurabilirsiniz. 

 

ALIŞVERİŞ SAATLERİ 

Dubai’de alışveriş yaparken örneğin; Gold Souk, Spice Bazaar gibi açık alan olan çarşıları tercih etmek isterseniz gideceğiniz saatlere dikkat etmeniz gerekmektedir. 

Normal alışveriş saatleri, sabah 09.00 ile, 13.00 arası ve 16.00 ile 21.00 arasında. Cuma günleri tamamen kapalı, Cumartesi günleri de öğleden sonra açıktır. 

Alışveriş merkezleri hakkında konuşmak gerekirse; 

Pazar, Pazartesi, Salı, çarşamba günleri 10:00 – 22:00 

Perşembe, Cuma, Cumartesi günleri 10:00 – 24:00 

Yabancı dil desteğine mi ihtiyacınız var?? Arapça bilmek zorunda değilsiniz ancak mutlaka ve mutlaka ingilizce konuşmalısınız.. Eğer yabancı dilim yeterli değil diyorsanız, linkteki formu doldurun sizinle en kısa sürede irtibata geçelim... Dubai'de tercüman

Öncelikle Dubai’nin eski alışveriş bölgesi olan Deira’dan bahsedelim. Az da olsa tarihi koklayabilceğiniz nadir yerlerden birisidir bu bölge. 

GOLD SOUK – ALTIN ÇARŞISI 

Burada her türlü altın çeşidini hatta Altınmatikleri bile bulabilirsiniz. Evet gerçekten ATM gibi para yükleyip karşılığında altın alabilceğiniz makinalar var. Tüm Dünya’ da som altın fiyatı aynıdır. Ancak burda işçiliği düşük maliyeliu olan Hint işi ve Türk işi altınları bulmamız mümkündür. Ancak bu bölge Dubaide alışveriş yaparken dikkatli olmanız gereken yerlerden birisidir. Çünkü çok fazla orjinal olmayan kopya ürün ile size kandırabilirler. Ayrıca gelirken Dubai incilerinin çok ünlü olduğunu bi çok yerden duyabilirsiniz ancak inciçilik 1930’lu yıllarda kaldı ne yazıkki. Japonya’nın kültür inciliğini bulması sonucu burda inci sektörü eski cazibesini kaybetti. Bu nedenle inci almayı düşünüyorsanız çok çok dikkatli olmalısınız. Gerçek incilerin fiyatları çok yüksektir. Ayrıca bölgede bir çok gümüş satan dükkan’ bunun yanında hediyelik alıbileceğiniz Burj Al-Arab, Burj Khalifa gibi binaların souvenirlerini, sal, yöresel kıyafetleri bulabilirsiniz. 

SPICE BAZAAR –BAHARAT ÇARŞISI 

Altın çarşısına gelmişseniz hemen yanında Dubai kanalının kenarında bulunan baharat çarşısına uğramadan bölgeden ayrılmayın. Burda aklınıza gelebilecek Dünya’nın farklı bölgelerinden gelmiş her türlü baharatı bulabilirsiniz. Ayrıca çikolata kaplanmış, içleri badem vb kuruyemişlerle doldurulmuş hediyelik götürebileceğiniz hurmaları alabilirsiniz. 

AL FAHIDI STREET – BANYAS SQUARE – ELEKTRONİK ÇARŞISI 

Dubaide alışveriş yaparken en dikkatli olmanız gereken yerlerden birtanesi. AMAN DİKKAT!! Burası elektronik dediğimizde evet, akla ilk gelen yer… Ancak çok fazla Çin mali diye adlandırdığımız orjinal olmayan cep telefonlarını, fotoğraf makinalarını, vb elektronik cihazları görmeniz mümkün. Kendinize güveniyorsanız veya yanınızda bölgeyi tanıyan birisi var ise Dubaide elektronik alışverişi yapmayı düşünüyorsanız uğrayabilirsiniz. 

MINA BAZAAR – KUMAŞ ÇARŞISI

Mina Bazaar da Dubai de alışveriş yapmayı düşünenler için güzel bir bölge diyebiliriz. Bu carsı da aklınıza gelebilecek her türlü Kumaşı bulabilirsiniz. Metresi 3$ olanda 100$ olanda var. Ayrıca hint elbiseleri, yöresel kıyafetler gibi alışverişleinizi rahatlıkla yapabilirsiniz. Bur Dubai bölgesinde bulunan bu carsı hemen yakınında Dubai müzesini de barındırmaktadır. Çarşıya gelmişken Dubai tarihi hakkında bilgi almak isterseniz sizing için uygun biyer olacaktır. 

AL KARAMA 

Al Karama olarak adlandırılan bölge tamamen imitasyon (taklit) ürünleri içermektedir. İstanbul’un Kapalı çarşısı gibi diyebiliriz. Çarşıdan birçok ünlü markanın Gucci, Prada, Louis Vuitton, Hermes,…. her çeşit kopya ürününü alabilirsiniz. 

En önemlisi de yukarıda anlatığımız bu yerlerden alışveriş yaparken kesinlikle PAZARLIK YAPIN! Bazen söyledikleri fiyatın yarısına bile ürün alabilirsiniz!! 

Dubai’de alışveriş dediğimiz de dev boyutlardaki alışveriz merkezlerinden bahsetmemek olmaz. Burda alışveriş yaparken diğer çarşılarda olmanız gerektiği gibi çekinmenize gerek yok. Dünya’nın her yerinden her bütçeye uygun ürünleri alışveriş merkezlerinde bulmak , garantili, sorunsuz ürünler almak mümkündür. Ancak size alışveriş merkezlerine giderken uyarmak istediğim bir konu var. Bu da gitmeden yanınıza bir hırka, sal veya ceket alın. Çünkü dışarıda hava sıcaklığı 45-50 derecede olsa Dubai’de alışveriş yaparken alışveriş merkezlerinde çok çok üşüyebilirsiniz. 

                                                                                                       

                                                                                                      DUBAI MALL 

Dubai mall Dünya’nın en büyük alışveriş merkezi. Toplamda 1200 mağzası, restaurant, cafesi; 14000 den fazla araç otopark kapasitesi var. Bu alışveriş merkezini 1 günde tamamlamak kesinlikle mümkün deil. Kendinizi boşuna hızlı hızlı ilerleyerek yormayın derim. Ama gezmek için sadece 1 gününüz var iş o zaman dev boyutlardaki akvaryumu, olimpik boyutlardaki buzpateni pistini ve Dünya’nın en ünlü markalarının oluşturduğu Fashion Avenue’şunu görmeden çıkmayın. Ayrıca vaktiniz varsa akşam yemeğinizi suların dans ettiği golün yanında yiyebilirsiniz. Saat 19:00-23:00 arasında her yarım saatte bir gerçekleşen müziğin uzunluğuna bağlı olarak en fazla 5 dk süren bir gösteri.(Fountain show) Sular 150 metreye kadar yükselerek dans ediyor. Ayrıca alışveriş merkezi Dünyanın en yüksek binası olan Burj Khalifa’nın hemen yanında yer alıyor. Eğer binanın 124. Katına çıkmak istiyorsanız alışverişmerkezinin içinden bilet alıp çıkmanız gerekiyor. Anında çıkmak için 400 AED(yaklaşık 200 TL) çünkü hiçbir zaman anında çıkmak için bilet bulunmuyor bu fiyat VİP bilet sınıfı. Önceden ödemeli rezervasyon yaptırırsanız 100 AED e çıkabilirsiniz. http://www.burjkhalifa.ae/language/en-üs/observation-deck/ticket-ınformation.aspx bu sayfadan müsaitliğe bakarak biletyinizi alabilirsiniz. Yalnız dikkatli olun yüksek sezonda 3-4 gün sonraya bilet bulunabiliyor ancak… 

                                                                                                       

                                                                                                       MALL OF THE EMIRATES

Dubai malldan önce Dubai’nin en büyük alışveriş merkeziydi. Dubai mall kadar büyük olmasa da içinde her markayı yine her bütçeye uygun ürünü bulunduruyor. Mağaza ve rstaurantların yanı sıra kapalı bir kayak merkezi var. Evet! Plajdan çıkıp kayak yapabilirsiniz… Hepsinin yanı sıra alışveriş merkezinin içinde bir de Carrefour bulunuyor. Ancak Dubai’deki carrefourlar Türkiye’deki gibi deil. İçeride herşeyi bulabilirsiniz. Günlük ihtiyaçlarınızın yanı sıra kıyafet, mobilya, beyaz eşya veee tabiki eleektronik. Başka yerlere girmeden Carrefour un fiyatlarını öğrenerek karşılaştırma yapmanızı tavsiye ederim. 

DEIRA CITY CENTER 

Alışveriş merkezinin içinde 240 ayrı firmanın satış yeri var. Carrefour, İkea, gibi dev mağazalar da yer alıyor. Otoparkı 5 bin araçlık. Carrefour'un cirosu aylık 1 milyon dirhem. City Center içinde alışveriş arabalarıyla

çılgınlar gibi bir yandan diğerine koşturan insanları görünce şaşıracaksınız. Sadece haftalık tatilin olduğu Cuma günleri değil, her gün inanılmaz kalabalık oluyor. Ne ararsan var. Ünlü markalardan, tanesi 3 dolara satılan hediyelik eşyalara kadar her şey burada. Yemek bölümü ise, birbirinden ünlü dünya mutfaklarının örnekleriyle dolu. Buradaki fiyatların uygun olmasının bir nedeni de şu. Şehirde mağazası bulunan büyük markalar burada ürünü nasıl mı daha ucuza satıyor. Şöyle ki; burası Dubai'de yaşayan ve alışveriş yapmaya çıkanların ilk uğradıkları yer olduğu için sürüm inanılmaz fazla. Alışveriş merkezini binlerce kişi ziyaret ettiği için firmalar buraya mallarını satmak için verirken, Carrefour onlardan "raf parası " altında bir ek komisyon daha alıyor. Bunu da müşterilerine yansıtıyor. Bu şekilde ürün, mağaza fiyatında yüzde 15 daha ucuza geliyor. O nedenle Dubai'de yaşayanlar akın akın buraya geliyor. Aklınıza gelebilecek her türlü elektronik eşya, altın, giyim eşyası ve ürünler burada yer alıyor. Günlük cirosu 300 bin dolarmış. Carrefour ülkede 7 emirliğin yedisinde de mağaza açmış. Market pazarının yüzde 25'ini elinde tutuyor. Alışveriş merkezinin bir de internet sitesi var. Gitmeden burayla ilgili bilgileri buradan alabilirsiniz. www.deiracıtycentre.com 

WAFI CENTER 

Dubai'nin en sık, en kaliteli ürünlerini bir arada bulabileceğiniz alışveriş merkezi. Avrupalı ünlü firmaların ürünleri, burada çok sık bir ortamda müşterilere sunuluyor. 5 yıldızlı alışveriş merkezi. Dünyanın en ünlü markaları tek çatı altında. Merkez tam bir gösteriş merkezi. Binaların çatıları Mısır'daki piramitler örnek olarak yapılmış. Çatılar beton değil. Onların yerine vitraylarla, Mısır resimleriyle süslenmiş. Gün işinda camdan bir piramit içinde duruyor gibisiniz. Aklınıza gelen her ürünün özellikle altın kaplamalı olanlarını burada bulabiliyorsunuz. Yüzlerce dolara satılan takım elbiseler, ayakkabılar, 10 bin dolarlık satranç takımı hep burada. Özellikle yılbaşı döneminde buraya gidecekler çok şanslı. Çünkü alışveriş ve eğlence için düzenlenen etkinlikler unutulmayacak güzellikte. Burayı görün. Ama alışveri için değil. Eğer geliri binlerce doları bulan kişilerden değilseniz burayı eş geçebilirsiniz. Buranın bir başka özelliği de belli miktarlarda alışveriş yapanlara verilen Lexus marka jeepler. Yani Türkiye'de parmakla sayılabilecek kadar az olan bu jeeplere, Dubai'de sahip olma şansınız var. Hemen yanından ise Dubai'yi boydan boya gezdiren otobüs turuna katılabilirsiniz. Londra'da merkezi bulunan bu otobüs şirketi, yılın her günü İngiliz rehber eşliğinde bütün Dubai'yi kapsayan bir tura çıkarıyor sizi. Turun ağustos ayında bile müşterisi var. Turlar saat 15.00'de başlıyor. Dubai'nin görülecek en ilginç yerlerini görme şansınız var. Rehber ise sarışın tonton bir hanımsa, keyifle yolculuk yapıyorsunuz. Size Dubai ile ilgili her türlü bilgiyi yol boyunca yeri geldiğinde anlatıyor. İsterseniz belli duraklarda inip 1 saat sonra gelecek olan bir sonraki otobüse binebiliyorsunuz. Tura katılınca size verilen özel biletler Wafı Center'ın yemek katında yiyeceğiniz yemeklerde yüzde 20 indirim yapıyorlar. Ayrıca güzergah boyunca gittiğiniz müzelere giriş ücreti vermiyorsunuz. Biletin bir başka özelliği de iki gün geçerli olması. 

BURJUMAN CENTER 

 Şehrin Bur Dubai bölgesinde yer alıyor. Yeni mağazalar, çok büyük bir yer. Hatta yanına önümüzdeki yıllarda açılacak yüzbinlercee metrekarelik bir bölüm ekleniyor. Gez gez bitmeyecek bir yer. Kenzo'dan Rolex'e Mango'ya kadar bir çok mağaza burada. Çocuklar için oyun bölümleri var. Özellikle de yiyecek bölümü çok iyi. Bütün dünya mutfakları burada karşınızda. Çin, Japon, Tayland, Kore, İran, fast food mağazaları. Hepsi burada. 

DİKKATLİ OLMAK LAZIM! Dubai, alışveriş tutkunları için, kendilerini cennette hissedebilecekleri bir yer. Ancak burada alışveriş yaparken dikkatli olmak lazım. Dubai'de alışverişle ilgili üç boyut var. Birinci olarak mall denilen büyük alışveriş merkezlerinde her ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Ancak burada fiyatlar biraz daha yüksek onu unutmayın. İkinci olarak şehrin eski çarşısı olan Deira geliyor. Üçüncü olaraksa, alacağınız ürünün yetkili satış mağazalarına gitmek. Sırayla bunları size anlatayım! Dubai'de mağazaları gezdiniz. Alabileceğiniz her şeyi aldınız. Yorgun argın bavul toplayıp artık ülkenize doğru alana çıkıyorsunuz. Belki gözünüz alışveriş yapılan yerleri görmek istemiyor. Ama havalimanına gidince bu düşüncenizin ne kadar yararsız olduğunu anlıyorsunuz. Dubai Havalimanı dünyanın en çok satış yapılan havalimanlardından biri. Burada da free shop kavramı yerine, alanın bilet işlemlerini yaptıktan sonra hemen yer yerinde satış dükkanları var. Buraları da bir göreyim dediğiniz zaman, elinizin kolunuz dolacağını düşünün. Çünkü havalimanında, neredeyse bütün Dubai'de satılan ürünler, bu kez yürüyüş mesafesinde. Her türlü elektronik eşya, çocuk oyuncakları, parfümler, binlerce ürün sizi bekliyor. Hem de bazılarının fiyatı şehirden daha uygun. En büyük özelliği de şehirde ya da büşük alışveriş merkezlerinde, kalabalıktan belki de göremediğiniz ürünleri burada görme imkanınız var. Vitrinlerde bir adım ötenizde. Burada da bir güzel para harcayıp çıkıyorsunuz uçağa binmek için ayrılan dinlenme alanlarına. Dubai havalimanı'nda hiçbir şey almasanız bile, hemen her ay dünyanın en lüks otomobili için çekiliş düzenleniyor. 100 dolar vererek alacağınız biletlerle, yüzbinlerce dolarlık araç sahibi olma şansınız var. Kazandığınız hediyeyi de ülkenize kadar getiriyorlar bu arada. 

Dubai‘de alışverişten bahsedip dubai Shopping Festival(DSF) ve Dubai Summer Süprises(DSS) olarak adlandırılan 2 büyük şenliği unutmamak lazım. Bu festivallerde Dubai’nin her alışveriş merkezinde büyük şenlikler, eğlenceler yapılıyor ve her mağazada indirim başlıyor. Bu indirimler %70-80 lere kadar ulaşıyor. Buraya gelirken Dubai’de alışveriş yapıcam diyorsanız bu tarihleri seçebilirsiniz.

DSF : Ocak ayında gerçekleşir, ama her yıl tarihlerde değişiklik olabilir. 

DSS : Haziran ortasından – Temmuz ortasına kadar devam eder. 

Her sene kontrol edilmeli kesin günler

Dubai'de diger gezilecek yerler hakkinda bilgi almak icin Dubai de gezilecek yerler